Pojď s námi uklidit Česko aneb Den Země

24.04.2016 19:40

Den Země je den věnovaný planetě Země a každoročně ho slavíme 22. dubna. Tento svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti 21. března a oslavovaly příchod jara. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek, upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. Historie vyhlášení tohoto dne sahá do roku 1969, kdy především John McConnell začal volat po vzniku mezinárodního dne Země a v rámci těchto snad vytvořil i vlajku tohoto svátku. První Den Země byl slaven v San Francisku. Tato oslava byla pravděpodobně zamýšlena nejen jako ekologicky zaměřený svátek, ale i jako levicově orientovaný happening bojovníků proti válce ve Vietnamu. Kampaň s tímto svátek spojená si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Cílem bylo zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie. Tato akce měla velký ohlas zejména mezi studenty. Pro první oslavu dne 22. dubna 1970 byl zvolen den 100. narozenin Vladimíra Iljiče Lenina.

OSN začala tento svátek slavit o rok později v roce 1971. V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světe a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. Dnes tento svátek slaví více jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

I žáci naší školy přispěli svojí činnosti k oslavě svátku Dne Země tradičně a to úklidem okolí školy, místního potoka a stezky vedoucí k Vápence Čertovy schody. U Vápenky pak všichni společně opékali buřty a strávili tak příjemné „pracovní“ dopoledne. Fotografie si můžete prohlédnout v rubrice Fotogalerie - Den Země 2015/16.

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Econet