Muzeum M.D.Rettigové Všeradice

27.06.2017 15:26

Dne 23.6.2017 jsme žákům nabídly možnost seznámit se s historii zdejší rodačky, vynikající kuchařky a autorky mnoha děl z oblasti vaření a kuchyně Magdaleny Dobromily Rettigové, která se narodila 31. ledna 1785 ve Všeradicích, tj. 3 km od naší školy. Žáci si měli možnost prohlédnout dobové originální nádobí a různé další pomůcky do kuchyně ale i mimo ní, dobové kostýmy a řadu dalších zajímavostí té doby. Měli možnost vyzkoušet si svoje znalosti i vědomosti z oblasti bylinek v podobě interaktivní hry - přiřazování sušených bylinek k jejim názvům, stejně tak z oblastni kořenářství.

Stručně ze života M.D.Rettigové:

Magdalena Dobromila Rettigová, dívčím jménem Artmannová, se narodila 31. ledna 1785 ve Všeradicích. Česká buditelka a spisovatelka,autorka básní, divadelních her a krátkých próz je dodnes známa především jako autorka knihyDomácí kuchařka. Rettigová do svých 18 let neuměla česky. V českém prostředí a díky manželství s českým buditelem a spisovatelem J. A. S. Rettigem, se z ní ale stala vlastenecky orientovaná buditelka. Od roku 1834 žila v Litomyšli, kde se úspěšně věnovala buditelské činnosti, organizování společenského života a povzbuzování žen. Nikdy se ovšem nezasazovala o rovnoprávnost žen, naopak učila mladé dívky šít, vařit a stolovat. Z díla M. D. Rettigové je dnes nejznámější její Domácí kuchařka vydaná roku 1826. O Rettigové pojednává dnes málo známá, ale ve své době oblíbená životopisná divadelní hra Aloise Jiráska M. D. Rettigová, v níž je kromě jiného také zmínka o uvedené kuchařce.

Na závěr exkurze žáci navštívili v areálu minigolfové hřiště, kde si měli možnost zahrát minigolf. Žákům se exkurze velice líbila. Fotografie z exkurze si můžete prohlédnout v rubrice Fotogalerie - M.D.Rettigová.

 

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Econet