Matematický klokan

02.04.2016 15:57

Víte, co je Matematický klokan?

Počátky této soutěže jsou spojeny se jménem australského matematika Petera O'Hallorana. Jeho záměrem nebylo vytvořit novou soutěž pro nejlepší, nejtalentovanější matematiky (v České republice je takovou soutěží například Matematická olympiáda), ale získávat pro matematiku "normální" žáky. Chtěl jim ukázat, že matematika nemusí být vždy nudný, nezáživný a obávaný školní předmět. Chtěl jim poskytnout radost ze soutěžení při řešení netradičních úloh, kterých stále ještě není v učebnicích dostatek, a dopřát jim možnost porovnání vlastních schopností se stejně starými kamarády ve třídě, škole, ale i v širším okresním, regionálním či celostátním měřítku. Možná právě z tohoto důvodu si soutěž získala v krátké době značnou oblibu u žáků i učitelů v celé Austrálii.

V roce 1991 zorganizovala skupina francouzských matematiků, inspirovaná australským příkladem, soutěž, pro niž užila sympatický symbol - klokana. Z Francie se Matematický klokan dále úspěšně rozšířil do řady evropských zemí. Oblibu soutěže dokumentují počty soutěžících - v roce 2002 se do soutěže zapojilo dva a čtvrt miliónu řešitelů ze 30 zemí Evropy a Ameriky. Soutěžní úlohy jsou zástupci účastnických států pečlivě a společně vybírány, takže ve všech zemích se zadávají tytéž příklady, a to v jediný den. Za pozornost stojí oficiální stránky Matematického klokana ve Francii: https://www.mathkang.org/ .

Matematický klokan v ČR

CVRČEK
pro žáky 2. a 3. ročníku základních škol
KLOKÁNEK
pro žáky 4. a 5. ročníku základních škol
BENJAMÍN
pro žáky 6. a 7. ročníku základních škol a primy a sekundy víceletých gymnázií
KADET
pro žáky 8. a 9. ročníku základních škol a tercie a kvarty víceletých gymnázií
JUNIOR
pro studenty I. a II. ročníku středních škol
STUDENT
pro studenty III. a IV. ročníku středních škol

V České republice byl Matematický klokan uspořádán poprvé v roce 1995. Od roku 2005 se soutěží v šesti kategoriích. Studentům středních škol jsou určeny kategorie Junior (1. a 2. ročník) a Student (3. a 4. ročník). Počet účastníků se rok za rokem zvyšuje. V prvním ročníku řešilo úlohy 25 tisíc žáků a studentů, ve čtrnáctém ročníku soutěže překročil počet účastníků z celé ČR 300 000.

I naše škola se každoročně zapojuje do dané soutěže. Výsledky naleznete v rubrice Soutěže.

Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Econet