Projektový den - Umělecké styly

28.02.2017 12:23
 25. ledna se na naší škole konal další z řady projektových dnů, tentokrát na téma "Umělecké styly". Tento den byl vyvrcholením asi dva měsíce trvajících příprav v jednotlivých ročnících. Každá třída se věnovala jednomu vybranému stylu. Danou čtveřici tvořila renesance, klasicismus, romantismus a secese. Žáci se společně s učiteli s nadšením pustili do objevování a "mapování" uměleckých období. Každá třída si připravila prezentaci, ve které se rámcově snažila postihnout hlavní znaky jednotlivých stylů, včetně osobností, jejich díla a dějinných souvislostí. Žáci deváté třídy ještě vytvořili celkový přehled střídání jednotlivých stylů na časové přímce. Kromě elektronické prezentace vznikly i velmi zdařilé naučné plakáty s nejdůležitějšími údaji.
 
   Našim cílem bylo zpřítomnění krásy a slávy české i evropské umělecké minulosti. Proto jádro každého výstupu tvořily hlavně dramatizované ukázky z literárních děl doplněné výtvarně zpracovanými kostýmy a rekvizitami korespondujícími s danými styly. Například šestá třída nás zavedla na imaginární vernisáž výstavy obrazů Alfonse Muchy v New Yorku a přednesla několik básní české poezie konce 19. a počátku 20.století. Sedmá třída zdramatizovala ezopskou bajku a představila část povídky Oscara Wilda Slavík a růže. Osobností, která inspirovala 8. ročník, byl William Shakespeare. Žáci nás zavedli do Dánska, aby nám přiblížili část tragického osudu prince Hamleta. Pak celkovou atmosféru zjemnily a zkrášlily dva Shakespearovy sonety. Devátá třída se věnovala období romantismu. Před námi v souboji na život a na smrt ožili a také umírali romantičtí hrdinové ruské literatury. Další osobností, kterou nám naši nejstarší žáci představili, byl německý spisovatel Heinrich Heine s jeho básní Loreley. Ve všech vystoupeních zazněla kromě češtiny i angličtina a němčina, podle zvolených literárních děl či okolností konkrétní dramatizace.
 
   Projektový den uspokojil nejen naše umělecké vnímání, ale na své si přišly i chuťové smysly všech zúčastněných. Součástí projektu byla již oblíbená a z minulých projektových dnů osvědčená ochutnávka pokrmů, které svým charakterem též ladily s příslušnými historickými etapami. Děti přichystaly opravdové lahůdky, které byly pro nás všechny vítaným občerstvením během náročného, avšak velmi podnětného a tvořivého dne. 
Fotografie z projektového dne si můžete prohlédnout v rubrice Fotogalerie - Projektový den - Umělecké styly. 
Zpět

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Econet